همسفر با سفیر در فرهنگسرای انقلاب اسلامی

توحید عزیزی: مسلمانان ایرانی سفیر انقلاب اند/مژگان عباسلو: هر ایرانی می شود سفیر ایران است

ایرانیان_مژگان عباسلو، محقق مرکز MGH از موسسات وابسته به هاروارد: حضور یک خانم محجبه در اروپا و آمریکا سخت و اذیت کننده است. قبل از این که وجهه فرهنگی شخص در خارج از کشور دیده شود وجه ایرانی بودن و مسلمان بودن او دیده می شود و هر ایرانی می شود سفیر ایران. شبیه مشکلاتی که برای نویسنده کتاب در فرانسه پیش آمد نیز برای من در آمریکا اتفاق افتاد و پیش آمده بود که مورد تمسخر و آزار و اذیت قرار بگیرم.


به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل ازروابط عمومی فرهنگسرای انقلاب اسلامی، نشست «همسفر با سفیر» با حضور کارشناسان به مرور خاطرات نیلوفر شادمهری، نویسنده کتاب «خاطرات سفیر» پرداخت.

مراسم «همسفر با سفیر» سه شنبه 17 بهمن با حضور دکتر توحید عزیزی، دانش آموخته دانشگاه براندایس آمریکا و حضور تلفنی مژگان عباسلو محقق دانشگاه ماساچوست آمریکا و با اجرای فرزانه فخریان، کارشناس مجری در فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شد.

در ابتدای مراسم گروه سرود «ولایت» به اجرای سرود «برپاخیز» پرداخت. این سرود بر اساس شعری از نیلوفر شادمهری و ملودی یکی از سرودهای انقلابی مردم شیلی است که سال گذشته توسط خانه موسیقی بسیج ساخته شده است.

فرزانه فخریان، کارشناس_مجری به خوانش بخش هایی از کتاب «خاطرات سفیر» اثر نیلوفر شادمهری پرداخت.

دکتر توحید عزیزی، دانش آموخته دانشگاه براندایس آمریکا به بیان تجربیات و خاطرات خود در زمان دانشجویی و زندگی در آمریکا و مفاهیم مشترک با نویسنده کتاب پرداخت و به تجربیاتش در زمینه خاطره نویسی اشاره کرد و گفت: در باب خاطره نویسی بی تجربه نیستم. زمانی که در دانشگاه براندایس تحصیل می کردم به همراه چندین دانشجوی دیگر کانالی با عنوان k1inusa داشتیم و از خاطرات دانشجویی و تجربیات زندگی در خارج از کشور می نوشتیم. در موضوع خاطره نویسی اصل بر صداقت است. اگر صداقت را از خاطره گویی بگیرید چیزی از آن باقی نمی ماند و حداقل می توانید بگویید چیزی که نوشته دیگر به اسم خاطره نیست. در انتشار خاطرات در فضای مجازی بارها متهم به غرب پرستی و مقهور غرب شدن، شده ایم چون سعی می کردیم زاویه دیدمان را محدود نکنیم. خیلی اوقات هم متهم شدیم به ننوشتن واقعیت که مورد خوشایند غرب ندیدگان و آنهایی که از غرب نگاه فانتزی دارند، واقع شدیم.

مواجهه با سکولاریزم نقطه قوت «خاطرات سفیر»

این فعال فرهنگی درباره نقطه قوت «خاطرات سفیر» گفت: نویسنده تمرکز کتاب را روی یک نقطه خاص از وجه غرب، یعنی سکولاریزم و حتی ضدیت با خدا و بی خدایی غرب در مقابل دیدگاه نویسنده قرار داده است که من تا به حال این نکته را با این کیفیت در کتاب دیگری ندیده بودم. خانم شادمهری شجاعت و قدرت بیان قوی دارند که می توانند عقایدشان را مطرح کنند. یا در بحث های پیش آمده در مقاطع مختلف در دفاع از دین و کشورشان پیروز میدان باشند.

غرب را یکپارچه نبینیم

عزیزی با اشاره به وضعیت فرهنگی فرانسه یادآور شد: همان طور که می دانید فرانسه از لحاظ دینی و فرهنگی با آمریکا متفاوت است. ما غرب را یکپارچه می بینیم اما اینها با هم تفاوت هایی دارند که اگر آنها را مورد توجه قرار ندهیم مسائلی را که در مورد غرب مطرح می شود را به درستی متوجه نخواهیم شد، مثلا فرانسه کشوری است که بیش از 80 درصد افراد آن به خدا اعتقادی ندارند. یا حتی به هیچ موجود فرامادی اعتقاد ندارند. در آمریکا 80 درصد افراد به خدا اعتقاد دارند. ورود یک فرد مسلمان به این فضای ناهمگون می تواند موقعیت خوبی باشد که این کتاب حاصل همین تضاد است.

فرهنگ آمریکا و فرانسه متفاوت است

در ادامه مجری نشست با سوال از وضعیت حجاب و مواجهه غرب با حجاب بانوان و تفاوت های رفتاری با آقایان مسلمان از دکتر عزیزی سوال کرد و وی به تشریح شرایط ایالت های مختلف آمریکا پرداخت و گفت: گرچه من متولد بوستون هستم ولی در کودکی به ایران برگشتم و بعد از گذراندن دوران سربازی به آمریکا برگشتم و من اگر مشاهده ای هم دارم مربوط به استان ماساچوست است که در آن تحصیل کرده ا م. این استان به دلیل دانشگاه هایی که دارد، به قول خودشان پایتخت علمی آمریکاست و حتی دانشگاه مخصوص خانم ها شبیه دانشگاه الزهرا(س) دارد. من مشاهداتم از این شهر است که با حضور مسلمانان و دیدن حجاب بیگانه نیستند و متعجب نمی شوند چون فرهنگ های مختلفی در آن دیده می شود و این حتما با فرهنگ مردم فرانسه متفاوت است و شرایط خانم شادمهری کاملا متفاوت بوده است.

نثری بی افت و خیز

عزیزی درباره نثر «خاطرات سفیر» گفت: این اثر از لحاظ ادبی نثر بی افت و خیزی دارد و نویسنده بیشتر روی وقایع تمرکز کرده است. در نگارش کتاب فقط عقاید و ایدوئولوژی مطرح نمی شود. وقتی محصول ادبی تولید می شود باید به همه جوانب امر توجه شود. هدف نویسنده کتاب نگارش طنز نبوده است ولی از موارد طنزگونه در کتاب استفاده شده است که می توانست بیشتر باشد. خصوصا که زبان نگارنده با زبان شخصیت های داستان متفاوت است، حتما موقعیت های طنزی وجود داشته است.

عباسلو: نویسنده بی غل و غش خاطرات خود را بیان کرده است

مجری در تماس تلفنی با دکتر مژگان عباسلو، شاعر و محقق مرکز MGH از موسسات وابسته به دانشگاه هاروارد، نظر وی در مورد کتاب و حجاب در خارج از کشور پرسید. عباسلو درباره کلیت کتاب «خاطرات سفیر» گفت: مجموعه خاطرات جذابی بود که قسمت های درخشان زیادی داشت. طنز تلخ و شیرین متن به جذابیت کتاب افزوده است و نویسنده کاملا بی غل و غش خاطرات خود را مطرح کرده است.

در ادامه گفتگوی تلفنی مجری از عباسلو پرسید: شخصیت فرهنگی شما چه تاثیری بر تعاملات اجتماعی و فرهنگی با مخاطب خارج از کشور داشته است؟ پاسخ داد: چون اشعار من به زبان فارسی است و همچنین مسایل فرهنگی ما با غرب نشینان متفاوت است تعامل فرهنگی خاصی نداشتم. برعکس تجربیات شخصی ام از زندگی در غرب در شخصیت فرهنگی من در داخل کشور تاثیرگزار بوده است مانند احترام به قانون و نظم اجتماعی تنها چیزی که متاسفانه در فرهنگی ایرانی در حال رواج است تقلید کورکورانه از فرهنگ غربی است مانند جشن کریسمس و یا هالووین. خود مردم ما هستند که فرهنگ را ارتقاء می دهند و برای ساخت کشوری بهتر باید تلاش کرد و ای کاش به جای تقلید اشتباه از غرب از قسمت های بهتری از زندگی آن ها الگوبرداری کنند مثل احترام به قانون و نه فقط سبک زندگی غربی.

باید صدایمان را به غرب برسانیم

عزیزی در پایان نشست تاکید کرد که: ما همه سفیر اسلام هستیم و رفتار مسلمان ها آن جا بیشترین چیزی است که روی همه می تواند تاثیر بگذارد. مثلا می بینند فردی که نماز اول وقت می خواند و به ظواهر دینش احترام می گذارد آدم نرمالی است و حتما تروریست یا متحجر نیست. در عرصه فرهنگی، سفیران اسلام با دست خالی در مقابل سلاح های پیشرفته فرهنگی ایستادگی می کنند. باید بتوانیم صدایمان را به غرب برسانیم. حواسمان باشد که آن ها هم هیچ وقت عقب نمی نشینند و هر روز قوی تر جلوی فرهنگ ایرانی اسلامی می ایستند تا بتوانند آن را از پای درآورند.

در پایان با اهداء پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران به دکتر عزیزی، بعنوان سفیر فرهنگی ایران از ایشان تقدیر شد.

نیلوفر شادمهری، دانشجوی محجبه ممتاز رشته طراحی صنعتی برای تحصیل در مقطع دکترا مدتی ایران را به مقصد فرانسه ترک می‌کند و اینگونه خاطرات سفیر را می نگارد. خاطرات منتشر شده در این کتاب، ابتدا در وبلاگی به نام «سفیر ایران» توسط نویسنده نوشته شده و سپس به مرور بر آن خاطرات افزوده شده است


کد خبر : 31146 || تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۱۹