نشست رسانه‌ای جشنواره بین‌المللی دف‌نوازی «دف، نوای رحمت» برگزار شد

کامکار: فاصله چندانی با جهانی شدن ساز دف نداریم/ مرادی: صدیق تعریف تجلیل و تقدیر می‌شود

ایرانیان_امروز دف نوازی به قدری وسعت پیدا کرده است که از کشورهای همسایه، علاقه‌مندان بسیاری تقاضای برگزاری مسترکلاس و کارگاه های آموزش دف نوازی دارند و فاصله چندانی با جهانی شدن ساز دف نداریم.


نشست رسانه‌ای هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی دف‌نوازی «دف، نوای رحمت» با حضور بیژن کامکار دبیر افتخاری جشنواره، امین مرادی دبیر جشنواره و رئیس حوزه هنری کردستان و محمد زرویی نصرآباد مدیر موسسه سپهر سوره هنر شنبه ۲۷ مردادماه در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری ایرانیان، بیژن کامکار دبیر افتخاری هشتمین جشنواره بین المللی دف نوازی «دف نوای رحمت» ضمن بیان تسلیت درگذشت عزت الله انتظامی و ضیاء الدین دری دو هنرمند برجسته کشور، اظهار کرد: امیدوارم جوانان کشورمان بتوانند جایگزین مناسبی برای هنرمندان شوند، هر چند که پهوانان می روند و جایگزین و مانندی برایشان نیست.

وی ادامه داد: در رابطه با دف بارها گفته ام در نظر عوام هر وسیله موسیقایی که گرد و شبیه به دف است را دف می نامند. در حالی که دف مشخصات خاص خود را دارد. تاریخ موسیقی کشورمان گنگ است و بعد از صفویه دف نابود شده است و هیچ چیز از آن نمی‌دانیم و تنها در اشعار کلاسیک ما از دف گفته شده است.

این نوازندهٔ دف، رباب، تمبک، تار و خوانندهٔ موسیقی کردی و موسیقی سنتی ایرانی همچنین گفت: برخی سازها همچون چنگ و عود در طول تاریخ از ایران فرار کرده‌اند و کشورهای دیگر این سازها را به نام خود معرفی کرده اند. برخی سازهای دیگر همون دف و نی هم بسط نشینی کرده اند و به طور مثال ساز «دف» به خانقاه‌های دراویش رفته است.

کامکار با تاکید بر اینکه «دف» بعد از 1300 سال به موسیقی کشورمان بازگشته است، عنوان کرد: برخی این نقد را دارند که دف می‌خواهد جای تمبک را بگیرد، در حالی که دف جای هیچ سازی را تنگ نکرده است و اتفاقا به کمک سازهایی چون تمبک می‌آید. امروزه سازهای کوبه ای که برای کشورمان نبوده‌، به واسطه دف در کشورمان استفاده و شناسانده شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه امروزه موسیقی از نظر کمی رشد بسیار خوبی داشته است، افزود: زمانی من تنها دف نواز رسمی کشور بودم، اما امروز دف نوازی به قدری وسعت پیدا کرده است که از کشورهای همسایه، علاقه‌مندان بسیاری تقاضای برگزاری مسترکلاس و کارگاه های آموزش دف نوازی دارند و فاصله چندانی با جهانی شدن ساز دف نداریم. اگر روزی دیدید که به طور مثال در ارکستر سمفونیک فرانسه دف نواخته می‌شود نباید تعجب کنید.

این موسیقیدان کشور اظهار داشت: هشتمین جشنواره دف نوازی «دف نوای رحمت» امروز به تکامل رسیده است. من در فستیوال‌های معتبر جهانی بسیاری شرکت داشته‌ام و معتقدم این جشنواره به لحاظ اجرا و مدیریت چیزی از دیگر فستیوال‌های مشابه جهانی کم ندارد. البته مشکلی که همه فستیوال‌ها دارند این است که برگزیدگان جایزه‌ای می گیرند و به حال خود رها می‌شوند. خیلی دوست داشتم که می‌شد برای برگزیدگان دوره‌های آموزشی برگزار کرد و همچنین بازار کار برای این هنرمندان هم فراهم می شد. وزارت ارشاد، رادیو، تلویزیون و آموزش و پرورش هر کدام باید ارکستر سمفونیک داشته باشند و هنرمندان و موزیسین‌ها توسط این وزارت خانه‌ها و سازمان‌ها استخدام شوند.

دف‌نوازی در کردستان نشانه وحدت مذاهب اسلامی است

امین مرادی، دبیر هشتمین دوره جشنواره بین المللی دف نوازی «دف، نوای رحمت»، نیز با بیان اینکه جایگاه عرفان ایرانی و اسلامی در تاریخ و تمدن فلات ایران بر کسی پوشیده نیست، اظهار کرد: یکی از نمودهای بارز این عرفان، نغمه ها و آهنگ‌هایی است که در قالب مولودی‌خوانی و نعت پیامبر (ص) و خاندان پاک و مطهر ایشان ظهور می‌یابد.

وی ادامه داد: باید در یک مراسم دف نوازی در کردستان حضور داشت تا نشانه‌های وحدت مذاهب اسلامی را حول محور پیامبر (ص) و خاندان پاک و مطهر ایشان نظاره کرد و دف نوای رحمت فریاد رسایی برای تبلیغ و تشویق به وحدت و همدلی نه تنها در ایران بلکه در جهان اسلام است.

مرادی  همچنین گفت: این دوره از جشنواره «دف، نوای رحمت» در دو رده سنی ۱۳ تا ۱۹ سال و ۲۰ سال به بالا در دو بخش آقایان و خانم‌ها به‌ صورت تک‌نوازی و گروه نوازی و بخش ویژه مولودی‌خوانی توسط حوزه هنری کردستان و با همکاری و مشارکت مؤسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر و هم‌زمان با عیدین سعیدین قربان و غدیر برگزار خواهد شد.

رئیس حوزه هنری کردستان با اشاره به اینکه جشنواره «دف، نوای رحمت» ازسال 93 به طور مرتب برگزار می‌شود، عنوان کرد: این جشنواره یکی از جشنواره‌های معتبر موسیقی است و در همین دوره از 30 استان کشور آثار به این جشنواره ارسال شده است. در مجموع 710 هنرمند دف نواز در این جشنواره شرکت داشته اند و بر اساس آرا، 250 هنرمند دف نواز در سنندج حضور پیدا می کنند. همچنین گروه دف نوازی از اربیل عراق در این دوره جشنواره حضور خواهند داشت.

وی افزود: بخشی از رسالت حوزه هنری این است که هنرمندان مستعد و جوان را کشف و جذب کند و پرورش دهد و به همین جهت برنامه ریزی کرده ایم در طول سال مسترکلاس‌هایی برگزار شود.

مرادی همچنین تصریح کرد: در مراسم اختتامیه هشتمین دوره جشنواره بین المللی دف نوازی «دف، نوای رحمت» از صدیق تعریف خواننده پیش‌کسوت و ردیف‌دان کشورمان تجلیل و تقدیر به عمل می‌آید.

تیزر جشنواره «دف، نوای رحمت» منتشر می‌شود

محمد زرویی نصرآباد،مدیر موسسه سپهر سوره هنر، نیز با بیان اینکه این موسسه قرار است در کنار جشنواره‌های سراسری و بین‌المللی مراکز استانی حوزه هنری باشد، اظهار کرد: تلاش می‌کنیم تا در کنار همکارانمان در مراکز استانی باشیم تا جشنواره‌ها در سطح کشوری و بین المللی به شکلی حرفه‌ای برگزار شود.

وی ادامه داد: از حضور بیژن کامکار در این دوره از جشنواره تقدیر و تشکر می کنم. چرا که اگر ایشان در طول تمام این سال ها در زمینه معرفی ساز «دف» تلاش نمی کردند، امروز ما این ساز را نمی شناختیم. همچنین ایشان در طول سال های برگزاری جشنواره «دف، نوای رحمت» ما را صبورانه همراهی کرده‌اند و امروز که جشنواره به بلوغ رسیده است به عنوان دبیر افتخاری در خدمتشان هستیم.

زرویی همچنین گفت: تیزر هشتمین دوره جشنواره «دف، نوای رحمت» بعدازظهر امروز در سایت http://www.artfest.ir/ بارگذاری و منتشر می شود. در این تیزر از حضور سعید نقاشیان هنرمند برجسته خوش‌نویسی کشور و از شاگردان استاد کامکار در موسیقی بهره برده ایم.

در پایان این مراسم از پوستر هشتمین دوره جشنواره بین المللی «دف، نوای رحمت» رونمایی شد.

انتهای پیام/


کد خبر : 34274 || تاریخ : ۱۳۹۷/۰۵/۲۷