ظریف در گفتگو با فرانس 24، یورونیوز و خبرگزاری فرانسه؛

مهم ترین محورهای گفتگو با رسانه‌های اروپایی /برای پیشرفت فقط به خودمان متکی هستیم

ایرانیان_وزیر امور خارجه کشورمان: برای پیشرفت فقط به خودمان متکی هستیم


به گزارش شبکه خبری ایرانیان، آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در سفر به چند کشور اروپایی با رسانه مطرح فرانسوی گفتگوی اختصاصی داشت که مهمترین محورهای آن به شرح زیر است:

آقای ظریف در گفتگو با شبکه تلويزيوني فرانس 24

ما حالا هم در حال جنگ هستیم. جنگی اقتصادی که آمریکا به ایران تحمیل کرده است. جامعه بین الملل باید آمریکا را متقاعد کند که به این سیاست ارعاب که محکوم به شکست است، پایان دهد.
در واقع ما یک اصل اساسی داریم. ما هرگز با تروریست ها مذاکره نمی کنیم. اگر آمریکا به تروریسم اقتصادی خود علیه ایران پایان دهد می تواند به میز مذاکره (که پیشتر آن را ترک کرد) بازگردد.
من گفتم پیامی برای من در خصوص دعوت به کاخ سفید ارسال شد. من این دعوت را نپذیرفتم، زیرا این پیام همراه با یک تهدید بود، مبنی بر اینکه اگر (به کاخ سفید) نروم، تحریم خواهم شد. من (به کاخ سفید) نرفتم و تحریم شدم. اما من در حال انجام وظیفه خود هستم، و به عقیده من، تحریم شدن من، مانع انجام وظیفه ام نمی شود.
هیچ کس نباید یک ایرانی را تهدید کند.
ما قدرتمندترین کشور در منطقه هستیم و تامین امنیت برعهده ماست. این امنیت باید به نفع همه باشد. ما آماده ایم این امنیت را برای همه تامین کنیم.
نفتکش آدریان دریا، هیچ قانونی را نقض نکرده است و طبق قوانین بین المللی عمل می کند. آدریان دریا با پرچم ایران تردد می کند و به آمریکا هیچ ارتباطی ندارد که بداند این کشتی کجا می رود و نفت خود را به کجا تحویل می دهد.

با مکرون رئیس جمهور فرانسه درباره بازگشت آمریکا به برجام و عمل به تعهدات آمریکا و اروپا گفتگو کردیم.

آقای ظريف در گفتگو با شبکه تلویزیونی یورونیوز

 آینده توافقنامه هسته ای بستگی به این مسئله دارد که اتحادیه اروپا چگونه به تعهدات خود  عمل می کند. (این جمله را وزیر امور خارجه کشورمان به صورت مستقیم نقل نکرده است، و مجری برنامه در ابتدای گزارش از قول ظریف نقل می کند)
ایران هیچ اولتیماتومی برای اروپا صادر نکرد بلکه یک برنامه زمانی را در اختیار اروپا قرار داد. (این جمله را خبرنگار از آقای ظریف نقل می کند)

اروپا باید موضع ایران را درک کند و در کنار ایران تلاش کند تا این توافقنامه را چه با آمریکا و چه بدون آمریکا، نجات دهد. (اظهارات خبرنگار به نقل از وزیر امور خارجه کشورمان)

آقای ظريف در گفتگو با خبرگزاری فرانسه

به علت فشارهای آمریکا و سیاست فشار حداکثری و اساسا تروریسمی که ترامپ دنبال می کند مردم ایران تحت فشار فوق العاده ای هستند.
اقدامات آمریکا، شهروندان غیرنظامی را هدف قرار داده است.

 


کد خبر : 42504 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۶/۰۲