معاون اول رییس‌جمهوری:

اگر دست به دست هم دهیم اوضاع درست خواهد شد

ایرانیان_معاون اول رییس‌جمهور با تأکید بر این که یکی از جهت گیری‌های اصلی انقلاب اسلامی دستیابی به عدالت بود گفت: خواست امام (ره)، مقام معظم رهبری و مردم عدالت است و اگر مفهوم عدالت از جامعه‌ای رخت بربندد بدون تردید مشکلات اساسی در آن جامعه ایجاد خواهد‌شد.


به گزارش شبکه خبری ایرانیان، دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) در ششمین همایش ملی روستا و عشایر با اشاره به برگزاری این همایش در استان خراسان جنوبی گفت: چهل درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می کنند و حتی در مناطقی نظیر سربیشه تمام مردم روستانشین هستند و برگزاری این همایش در استان ابتکار خوبی است که باید ادامه یابد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: مسأله روستا و عشایر جزو مسایل جدی و تعیین کننده ایران است و روستاییان و عشایر در اقتصاد، فرهنگ و تمدن این سرزمین نقش بسزایی دارند که باید به آن اشاره کرد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر لزوم شناخت و شناسایی ظرفیت های فرهنگی و تمدنی روستاهای کشور گفت: قطعاً این رخداد موجب تقویت وحدت ملی و احساس غرور و همبستگی می شود و ما مسئولان موظفیم گذشته افتخار‌آفرین ملت ایران را مکتوب کنیم.

دکتر جهانگیری به گزارش استاندار خراسان جنوبی در خصوص بازدید ۸۰۰ گردشگر خارجی از روستای «ماخونیک» اشاره کرد و گفت: این نکته ای قابل توجه است که گردشگرانی از خارج صرفاً برای بازدید این روستا در منطقه ای از استان خراسان جنوبی می آیند اما مردم و حتی مسئولان ما آشنایی با این ظرفیت بالقوه ندارند.


معاون اول رییس جمهور ادامه داد: روستاهای ایران جاذبه های طبیعی و تاریخی و گردشگری بسیاری دارند که می توان با اتکا به آنها اقتصاد کشور را به خودکفایی رساند.


دکتر جهانگیری به نقش روستاییان و عشایر در تأمین امنیت غذایی کشور اشاره کرد و گفت: قطعاً روستاییان و عشایر کانون اصلی خودکفایی کشور در حوزه مواد غذایی هستند و بار بسیار بزرگی از تولید کشاورزی کشور را بر دوش دارند.


دکتر جهانگیری با اشاره به این که در همایش های این چنینی از نقش کشاورزان و عشایر در همه زمینه ها قدردانی می شود گفت: دستاوردهای بزرگ را حتی اگر زیاد هم مطرح شده باشد باید دوباره عنوان کنیم به ویژه اگر این دستاوردها در راستای سیاست های نظام جمهوری اسلامی نظیر اجرای عدالت باشد.


معاون اول رییس جمهور گفت: در رسیدگی به مناطق محروم و روستایی و ایجاد زیرساخت ها قابل دفاع و درخشان هستیم و باید تلاش کنیم تا در دستیابی به این شعار بیش از گذشته موفق باشیم.


دکتر جهانگیری با بیان این که آمار اقدامات جمهوری اسلامی به ویژه در دولت های یازدهم و دوازدهم برای توسعه روستاها بی نظیر است، گفت: این در حالی است که در شش سال گذشته چهار و نیم سال نیز تحت تحریم آمریکا بوده ایم اما دولت در عین کمبود منابع تدبیر کرد که چگونه بدون وابستگی به بودجه اقدامات عمرانی در روستاها را نیز به پیش ببرد. متأسفانه در همین اوضاع عده ای چنان منفی بافی می کنند که کسی جرأت نکند بگوید جمهوری اسلامی اندک خدماتی هم انجام داده است.


معاون اول رییس جمهور افزود: دولت تدبیر و امید با اخذ مجوز اختصاص هشت میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه یکبار برای همیشه تکلیف آب های مرزی را روشن کرد و امروز بخش اندکی از اقدامات در این زمینه باقی مانده است که با تخصیص اعتبارات لازم از خروج آب های مرزی جلوگیری خواهیم کرد. همچنین در زمینه ایجاد اشتغال روستایی نیز با اختصاص اعتبار یک و نیم میلیارد دلاری از صندوق توسعه سبد اشتغال روستایی متحول شده و حدود ۲۰۰ هزار شغل پایدار در روستاها ایجاد شده است.


دکتر جهانگیری در ادامه با بیان این که کشور و منطقه ما در شرایط خطیری قرار دارد اظهار داشت: درست است که ایران آماج توطئه ها و طراحی های دشمنان است اما این به معنای آن نیست که در دل این شرایط خطیر بن بست وجود دارد چرا که از دل همین شرایط بهترین فرصت ها خلق می شود و چنانکه شاهد هستیم ایران به کانون ثبات منطقه تبدیل شده و امروز بخش قابل توجهی از راه حل هر کدام از مسایل منطقه مشارکت ایران است و بدون ایران مسایل منطقه حل شدنی نیست.

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: آمریکایی ها در برنامه ریزی برای مواجهه اخیرشان با جمهوری اسلامی ایران فریب اطلاعات غلط را خوردند اگر نه چنین اشتباهی از سیستم تصمیم گیری حکومتی آمریکا بعید بود. آنها به دنبال این بودند که تحت تأثیر فضای منفی روحیه دولت و ملت ایران را خورد کرده و نظام ایران را به فروپاشی بکشانند اما دولت، ملت و نظام ایران هر کدام به سهم خود در صحنه ایستادند و طرح های آمریکا را به شکست کشاندند.


دکتر جهانگیری ادامه داد: درست است که به کشور یک شوک وارد شد و با تلاطم مواجه شدیم اما این قابل انکار نیست که امروز و حدود یک سال و نیم از آغاز دور جدید فشارهای آمریکا شرایط کشور به نسبت آنچه دشمن برایش برنامه ریزی کرده بود بسیار بهتر و با ثبات تر است. تورم روند کاهشی داشته، نرخ ارز به ثبات رسیده و روند رشد اقتصادی کشور رو به بهبود است.

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: در بهار امسال ۱۲۰ هزار شغل ایجاد شده و این تعداد در تابستان به ۸۶۳ هزار شغل جدید رسید و این گواه وجود یک اقتصاد محکم و پابرجا در کشور است. واردات کالا در شش ماهه اول امسال نسبت به پارسال کاهش داشته اما صادرات کشور از نظر وزنی ۲۲ درصد رشد داشته است.


دکتر جهانگیری تصریح کرد: آمریکایی ها پس از تحریم نفتی و بانکی کشور تمرکز خود را بر تغییر سیستم حمل و نقل قرار دادند و به خصوص تلاش کردند فعالیت خطوط کشتیرانی ایران را متوقف کنند و اجازه ندهند کشتی های کشورهای دیگر به بنادر ایران تردد کنند اما این تلاش دشمن نیز به شکست انجامید و امروز شاهد آن هستیم که ۷۰ میلیون تن کالای صادراتی از کشور با کشتی های ایرانی انجام شده است و تحریم های حمل و نقل و بیمه ای دریایی اعمال شده علیه کشورمان بی اثر ماند.


معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: بازار بورس ایران امروز موفق ترین بازار بورس منطقه بوده و بالاترین سطح رشد در منطقه را دارد و این به معنای آن است که مردم به آینده کشور و اقتصاد آن اطمینان دارند و به جای سرمایه گذاری در بازارهایی مثل دلار و سکه در بازار سهام سرمایه گذاری می کنند.


دکتر جهانگیری یادآور شد: همه اینها به معنای آن نیست که در کشور سختی نداریم؛ معیشت مردم امروز با سختی و فشار زیاد روبروست اما باید این را در نظر داشته باشیم که دشمن برای فروپاشی اقتصاد کشور برنامه ریزی کرده بود و دولت همانطور که آن برنامه ریزی را با شکست مواجه کرد و اقتصاد کشور را در مسیر ثبات و رشد قرار داد معیشت مردم را نیز از سختی خارج خواهد کرد.


معاون اول ریی