توضیحات پدر انیمیشن ایران درباره انیمیشن‌های دوبعدی؛

نورالدین زرین کلک «آخرین داستان» را معرفی کرد

ایرانیان_نورالدین زرین کلک، پدر انیمیشن ایران در کلیپ انیمیشنی کوتاهی پیرامون نحوه ساخت انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» توضیحاتی می‌دهد.


به گزارش شبکه خبری ایرانیان به نقل از روابط عمومی استودیو انیمیشن هورخش، نورالدین زرین کلک در این کلیپ انیمیشنی کوتاه توضیحاتی پیرامون نحوه ساخت انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر می‌دهد که با تکنیک دوبعدی ساخته‌شده است.
او در این کلیپ توضیح می‌دهد که شخصاً به انیمیشن‌های دوبعدی بیشتر از انیمیشن‌های سه‌بعدی امروزی علاقه‌مند است.  زرین کلک در بخشی از این کلیپ انیمیشنی کوتاه می‌گوید: «صدها هنرمند باید دست‌به‌دست هم بدهند تا یک انیمیشن سینمایی ساخته شود، مثلاً انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» از 165 هزار و 588 فریم تشکیل‌شده است که روی هرکدام حداقل پنج فرایند تکنیکی انجام‌شده است.»
گفتنی است ساخت انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» از مرحله نگارش فیلم‌نامه از سال 1387 آغازشده و در سال 1389 به تولید رسیده است. تولید این انیمیشن سینمایی در سال 1396 به پایان رسید و مراحل پس از تولید آن آغاز شد. در جریان ساخت این انیمیشن در طول این 8 سال،  بیش از هزار فرصت شغلی پدید آمده و بیش از یک میلیون ساعت کاری انجام شده است.
این انیمیشن که با برداشتی آزاد از قصه ضحاک شاهنامه فردوسی ساخته‌شده است، تاکنون موفق به دریافت 12 جایزه ملی و بین‌المللی شده است که سیمرغ بلورین بهترین انیمیشن جشنواره فیلم فجر از مهم‌ترین جوایز آن است. همچنین «آخرین داستان» به‌عنوان نماینده سینمای ایران در فهرست اولیه اسکار 2020 قرار دارد.
پرویز پرستویی، لیلا حاتمی، حامد بهداد، بیتا فرهی، اشکان خطیبی، اکبر زنجان‌پور، باران کوثری، حسن پورشیرازی، فرخ نعمتی، شقایق فراهانی، مجید مظفری، زهیر یاری، بانیپال شومون و ملیکا شریفی‌نیا از مجموع بازیگرانی هستند که در این انیمیشن صداپیشگی کرده‌اند.


کد خبر : 44832 || تاریخ : ۱۳۹۸/۰۹/۱۹